IR-cut filtr je mechanická uzávěrka, která blokuje nebo dodává světlo v IR spektru, aby umožnila skutečnou reprodukci barev. Zjistěte, jak funguje IR-cut filtr a proč je žádoucím doplňkem vaší bezpečnostní kamery.
Senzory bezpečnostních kamer dokáží rozpoznat blízké infračervené světlo, které je pro lidské oko neviditelné. I když to může být důležitá funkce pro záznam nočního vidění – infračervené světlo zkresluje barvy zaznamenaných obrázků během denních hodin.
Než se budeme podrobně zabývat IR-cut filtrem, podívejme se rychle na to, co znamená „infračervené“.
Co je infračervené?
Infračervené (IR) je také známé jako zářivá energie. Jedná se o elektromagnetické záření, které má delší vlnové délky než viditelné světlo. Za normálních okolností mohou lidské oči vidět světlo o vlnové délce v rozmezí 320 - 760 nm. IR se pohybuje mezi 700nm až 1000nm v elektromagnetickém spektru.
Je to mnohem víc, než dokáže vidět lidské oko – jelikož pouze NIR kamery dokáží zachytit snímky v tomto rozsahu vlnových délek.
Co je IR-cut filtr?
IR-cut filtr je design mechanické závěrky, který blokuje nebo dodává IR – poskytuje vysoce kvalitní obraz se skutečnou reprodukcí barev – bez ohledu na den nebo noc.
Na rozdíl od lidských očí dokáží kamerové senzory rozpoznat blízké infračervené světlo mimo rozsah viditelného spektra. Aby byl obraz podobný tomu, co mohou vidět lidé, většina kvalitních kamer je vybavena IR-cut filtrem, který propouští pouze viditelné světlo, čímž odráží nežádoucí IR.
Níže jsou vzorové obrázky s a bez IR-cut filtru:
Jak funguje IR-cut filtr?
Obecně se mezi obrazové snímače a objektiv umístí IR-cut filtr. Tento filtr je řízen motorem nebo pomocí elektromagnetu. Když je infračervený filtr zapnut během dne, pomáhá blokovat infračervené záření – propouští jen viditelné světlo. Tento proces je znám jako True Day Night (TDN), protože poskytuje skutečné barevné obrazy během dne a černobílé nebo noční vidění v noci. Zajišťuje, že barvy obrazu nejsou narušeny a generuje věrnou reprezentaci barev – jak je přirozeně vidí lidské oko.
Když je infračervený filtr vypnut během noci nebo při slabém osvětlení, pomáhá infračervenému a jiným formám světla CMOS snímač. Obrazový snímač zase pohltí dostatek světla – a kamera se přepne do černobílého režimu, který je citlivější na IR světlo.
IR-cut filtr lze použít v zařízeních s jasnými žárovkami, aby se zabránilo nežádoucímu zahřívání.
Nyní podrobně rozebereme výhody použití IR-cut filtru.
Tři výhody IR-cut filtru
Aby se předešlo zkreslení barev – Infračervené světlo obecně vede ke zkreslení barev během dne. K vyřešení tohoto problému se používá IR-cut filtr, který zabraňuje rušení IR světla mimo obrazový snímač během dne. Když světlo klesne pod určitou úroveň, filtr se automaticky vychýlí tak, aby infračervené světlo zasáhlo obrazový snímač. Kamera se také přepne do černobílého režimu, aby optimálně využívala IR světlo.
K dosažení realistických barev - IR-cut filtr v barevné kameře dokáže dosáhnout realistické barvy v bílém světle. Obecně je barevné spektrum pozorované lidským okem dosti omezené ve srovnání se spektrem pozorovaným kamerou. Zejména rozdíl v citlivosti je významný v blízké IR oblasti spektra. Pokud se nepoužije IR-cut filtr, objeví se obrovské množství infračerveného světla, což má za následek zvláštní barvy.
Dosažení korekce barev v čočkách – V mnoha případech je obtížné navrhnout zobrazovací optiku pokrývající viditelné spektrum i blízké infračervené spektrum. Proto má mnoho čoček různé hloubky ostrosti pro viditelné a IR spektrum. V takových případech IR-cut filtr odebere značné množství shromážděného světla a dosáhne korekce barev v čočkách. Podívejte se na obrázek níže, abyste pochopili rozdíl mezi standardním výstupem objektivu a výstupem objektivu s barevnou korekcí: